Säkerhet omdefinierad
ErgoMove 2000P gör dörrtransporten hos Premdor säker
Premdor Crosby Limited, ett av Storbritanniens ledande dörrtillverkare, har alltid satt sina medarbetares säkerhet i centrum. Inom ramen för den företagsomfattande initiativet Safer Together granskar Premdor kontinuerligt sina säkerhetsstandarder och arbetar nära sina leverantörer för att identifiera ytterligare förbättringsmöjligheter. ett aktuellt samarbete med Blickles affärsenhet ErgoMove har nu resulterat i ett skräddarsydd lösning som förbättrar den säkra transporten av tunga material i fabriken på ett hållbart sätt – och tack vare det elektriska drivsystemet ErgoMove 2000P sätter nya standarder inom ergonomisk intralogistik.
När varje transport blir ett potentiell fara
Transport av staplade dörrar med ett vikt på över ett ton har alltid varit ett uppgift som krävt särskild uppmärksamhet. Även om de befintliga systemen i princip var utformade för säkerhet, såg Premdor ytterligare optimeringspotential. Tillsammans med Blickle utvecklades därför ett lösning som smidigt integreras i den befintliga rälsinfrastrukturen, minskar den fysiska belastningen och ökar kontrollen – utan att påverka effektiviteten i processerna.
ErgoMove som perfekt lösning
I nära samarbete med ErgoMove Business Unit skapades ett lösning som är optimalt anpassad till förhållandena i fabriken. Kärnan är ErgoMove 2000P, som har anpassats speciellt för Premdor. ett mjukvarumodifiering säkerställer att vagnen endast rör sig framåt och bakåt, vilket garanterar precis spårning inom rälsen. Även hastigheten har definierats exakt: med 0,5 km/h kör vagnen kontrollerat och säkert i båda riktningarna. Dena skyddar medarbetarna och sparar samtidigt all ansträngning vid start eller stopp av tunga laster.
Mer förtroende, mer ergonomi, mer säkerhet
Effekterna märkte sig omedelbart. Medarbetarna arbetar idag betydligt mer avslappnat och säkert, eftersom risken för skador har minimerats helt. Manövreringen är enkel, ergonomin märkbart förbättrad – och materialflödet fungerar pålitligt och kontrollerat. De positiva erfarenheterna övertygade Premdor snabbt: Under tiden har ytterligare åtta system beställts för att utrusta alla rälsvagnar i fabriken med ErgoMove. Dena samarbete mellan Premdor och Blickle visar hur säkerhetsinnovationer kan uppstå genom gemensamma värderingar och ömsesidigt engagemang. Det som började som en strävan efter ett liten förbättring utvecklades till ett flaggskeppsprojekt för modern, medarbetarorienterad intralogistik – och bevisar att konsekvent säkerhet gynnar alla.